Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 »  »  » 

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 2 e 2]

16 Re: Receta guzhine? prej Mon Jun 04, 2007 9:39 pm

Klodi


Ēomlek me qepė

Qepujkat (qepėt sa njė kokėrr arre) qėrohen dhe tė paprera skuqen nė tigan me yndyrė e hidhen nė tenxhere. Nė tigan hidhet njė kokėrr qepė e grirė hollė, kaurdiset pak, shtohet salcė dhe pasi kaurdisen sė bashku shuhen me verė tė kuqe ose tė bardhė, shtohet kripė, piper, ujė dhe hudhra.
Tenxherja mbulohet mirė dhe lihet nė zjarr te javashėm pėr 20-30 minuta.
Pėr 4-5 persona duhen:


Qepė 1 kg, vaj 2 filxhanė kafeje, salcė 1 luge gjelle, verė njė filxhan kafeje, hudhėr njė kokėrr, kripė, piper, 2 fletė dafine

17 Re: Receta guzhine? prej Mon Jun 04, 2007 9:39 pm

Klodi


Gjyveē me patate

Mishi pritet nė thela, skuqet me qepė, shtohet pak salcė domate ose domate tė grira hollė, kripė, piper, dafinė, ujė sa tė mbulohet mishi dhe lihet tė ziejė nė zjarr tė ngadaltė.
Ndėrkaq pėrgatiten patatet tė cilat pastrohen, lahen, priten nė feta tė rrumbullakėta me trashėsi 1 cm dhe skuqen lehtė me yndyrė.
Nė tavė vendosen thelat e mishit, mbi to patatet, kripė, piper, pak spec i kuq dhe nė fund lėngu i mishit. Tava lihet nė furrė pėr gjysmė ore. Pasi hiqet gjyveēi, vihet nė pjatė dhe spėrkatet me lėngun e vet e majdanoz tė grirė hollė.

Pėr 4-5 persona duhen:


Mish 500 g. patate 1.5 kg. Vaj 4-5 lugė gjelle, qepė 1 kokėrr, salcė domate 1 lugė gjelle jo e plotė, kripė, piper i zi, spec i kuq, majdanoz.

18 Re: Receta guzhine? prej Mon Jun 04, 2007 9:40 pm

Klodi


Ėmbėlsira - Desserts

Kabuni me rrush tė thatėOrizi pastrohet, lahet dhe kaurdiset me gjalpė, pastaj shtohet lėng mishi (mundėsisht dashi) ose ujė, rrush i thatė (shpėlahet mė parė me ujė tė vakėt), pak kripė dhe vihet tė ziejė. Kur ėshtė thithur pothuajse i gjithė lėngu dhe nė sipėrfaqe janė krijuar vrima, hiqet nga zjarri, pėrzihet me sheqer, kanellė e karafil tė bluar. E mbulojmė me kapak dhe e leme ne nje vend te ngrohte. Masa hidhet nė forma ose filxhanė dhe pastaj pėrmbyset. Pėr kabuni masa e orizit dhe e lėngut merret si pėr pilaf tė zakonshėm: 1 kg oriz me 2 litra ujė.
Pėr 4-5 persona duhen:


Oriz 1 gotė uji, lėng mishi 2 gota uji, rrush i thatė 1 filxhan kafeje, sheqer 1 filxhan caji, gjalp 3-4 lugė gjelle.

19 Re: Receta guzhine? prej Mon Jun 04, 2007 9:41 pm

Klodi


Tullumba

Brumi pėr tullumba pėrgatitet duke zier nė uje miell sė bashku me gjalpė ose yndyrė tjetėr dhe pas zierjes ky brumė pėrzihet me sasi tė madhe vezėsh, Pėr ti dhėnė formėn tullumbave pėrdoret njė vegėl e dhėmbėzuar. Forma mbushet me brumė dhe vihen tė piqen nga tė dyja anėt nė zjarr tė nxehtė. Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen nė shėrbet tė ftohtė ku mbahen 1-2 ninuta. Pastaj hiqen dhe rreshtohen nė pjatė.Pėr 25 copė duhen:


Pėr brumin:
Miell 1 gotė, vaj ose gjalpė 2-3 lugė gjelle, vezė 3-4 kokrra, pak kripė e sheqer, ujė trecerek gote.
Pėr shurupin:
Sheqer 2 gota, ujė 2 gota, vaj pėr skuqje.

20 Re: Receta guzhine? prej Mon Jun 04, 2007 10:51 pm

Klodi1986


Admin
Admin
lum ajo qe do te marri nuk ka per te vujt urije

21 Re: Receta guzhine? prej Thu Jul 05, 2007 3:19 pm

blerta


waaaaaaaa o klodi sa shum qe di ti mo
patjter qe ti punon shef
22 Re: Receta guzhine? prej Thu Jul 05, 2007 8:36 pm

Klodi


flag Sjam guzhinier: por e pelqej guzhinen,,gjithsesi flm? Dhe mir se keni ardhurn ne kete forum?

23 Receta guzhine? prej Fri Jul 06, 2007 10:52 am

Stine


Moderator
Moderator
allall klodo qenke 1-sh ne guzhine ti pse sthua ti.

24 Re: Receta guzhine? prej Thu Aug 14, 2008 3:18 pm

blero


torte me biskota
marrim biskota dyqani (3 pako te medhaja) ne nje tas me qumesh i marrim dhe i zbutim pak biskotat dhe i vendosim te gjitha ne nje tabaka. ne nje tas tjeter pregatisim kremin me gjalpe qumesht sheqer kakao te bardhat e vezeve dhe i leme ne nje ene te zjejne pak derisa te trashet shurupi. me pas i leme te ftohen pak dhe me nje shpatull lyelme biskotat e njomuura ne qumesht nga te gjitha anet duke i vendosur me radhe ne tabaka ose ne pjata te gjata pasi i mbarojme se lyeri mire e mrie me kremin sic lyhet nje torte e vendosim ne frigorifer te ftohet derisa te marri formen e nje akulloreje nga ana e ngrirjes me pas e heqim e ndajme ne feta dhe e shoqerojme me lengje frutash ose em vere varet nga preferenca ( ju befte mire)

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 2 e 2]

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi