Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 »  »  » 

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 2 e 3]

16 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Sun Mar 30, 2008 10:41 pm

Network


Web Master
Web Master
Anija kozmike “Endeavour” kthehet sot nė tokė
Astronautet e anijez kozmike Endeavour janė gati tė kthehen nė tokė, pasi kanė kaluar 12 ditė nė Stacionin hapėsinor Ndėrkombėtar.

17 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Mon Mar 31, 2008 11:44 am

Network


Web Master
Web Master
2012, viti i fundit tė botės?
Parashikimi i njė fizikani amerikan qė i bazon bindjet e tij nė kalendarin e fisit Maja
Shpėrthime vullkanike tė mėdha,
stuhi magnetike, rrezatime nga
hapėsira etj... Pas vetėm katėr
vjetėsh nė Tokė do tė mbretėrojė ferri, ose
tė paktėn sipas Laurenc Xhozef, fizikan
nga SHBA dhe autori i librit "Apokalipsi
2012". Bindjet e tij bazohen nė njė fakt: mė
12 dhjetor tė vitit 2012 do tė pėrfundojė
cikli i kalendarit Maja, qytetėrimi misterioz
qė banoi nė Amerikėn Qendrore nga viti
1800 pėrpara Krishtit deri nė vitit 1450 pas
Krishtit. Pėr mė shumė tė nesėrmen e asaj
dite do tė ndodhė solstici dimėror dhe
Dielli do tė pozicionohet me qendrėn e
Rrugės sė Qumėshtit pėr herė tė parė pas
26 mijė vjetėsh...a duhet tė shqetėsohemi?
Pozicionimi astronomik nuk do tė jetė
i rrezikshėm, tė paktėn sipas shkencėtarėve
qė e mbikėqyrin hapėsirėn
nė vazhdimėsi. Pėr shembull nė vitin 2002
pesė planetė u pozicionuan nė njė vijė tė
drejtė nė harkun e 33 gradėve pa shkaktuar
asnjė pasojė nė kozmos. Ndėrsa kultura
Maja ishte njė nga mė komplekset nė
botė dhe shquhej pėr diturinė nė fushėn
e matematikės dhe astronomisė.
Por e gjitha kjo po krijon njė klimė
ankthi nė lidhje me vitin 2012 qė kujton
pak a shumė atė tė vitit 2000. Kur sipas
raporteve nė tė gjithė botėn u shpenzuan
rreth 300 miliardė dollarė pėr tė ndėrhyrė
nė sistemet informatike dhe pėr tė parandaluar
katastrofėn e madhe. Por, gjithsesi,
ne jemi bijė tė njė apokalipsi. Gjashtėdhjetepesė
milionė vjet mė parė, toka u
trondit nga njė kataklizėm i vėrtetė. Njė
meteor tepėr i madh me njė diametėr rreth
10 km, ndezi nė flakė atmosferėn dhe u
pėrplas nė brigjet Yukatan (nė Meksikė)
duke shkaktuar njė krater tė gjerė mė
shumė se 100 kilometra dhe njė re pluhuri
qė do ta mbulonte tė gjithė tokėn pėr vite
me radhė si njė perde e zezė. Dhe pėrfundoi
kėshtu epoka e dinozaurėve, reptilėt
e mėdhenj qė pėr miliona vjet kanė qenė
"tė zotėt" e planetit. Ndėrsa nė atė epokė,
gjitarėt kishin arrinin madhėsinė fizike tė
njė qeni. Por ēuditėrisht ata i mbijetuan
katastrofės. Dhe madje pėrfituan nga ajo:
duke mos qenė mė tė kėrcėnuar nga zvarranikėt
gjigantė filluan tė evoluonin derisa
u bėnė ata dominuesit e vėrtetė tė
planetit Tokė.
Epoka e re e gurit
Edhe nė ditėt e sotme, siē ndodhi nė
vitin 1999, disa e lidhin kėtė histori me
Nostradamusin (Michel de Notre-Dame,
1503-1566). Por nė fakt, Nostradamusi e
kishte parashikuar katastrofėn edhe disa
herė tė tjera nė shekujt e kaluar, por asnjė
informacion nuk lidhet me vitin 2012. Njė
hipotezė mė shkencore apokalipsi ėshtė
teoria e Olduvait, e formuluar nė vitin 1989
nga inxhinieri Riēard Dukan, mbi bazėn e
tė dhėnave botėrore mbi energjinė dhe
popullsinė. Hipoteza e merr emrin nga
ultėsira e Olduvait nė Tanzani, duke u
konsideruar si njė metaforė e kohės sė
gurit tė cilės ka mundėsi qė t‘i rikthehemi
pas vitit 2012...por hipoteza tė tilla tashmė
na kanė bėrė tepėr skeptikė, pasi tė tilla
katastrofa janė parashikuar qė nga viti
1979 deri nė 2008, por qė asnjė prej tyre
nuk rezultoi e vėrtetė.
Por ka pasur edhe raste tragjike si
"Heaven‘s Gate": nė vitin 1997 39 persona
u vetėvranė me shpresėn se do tė arrinin
nė njė "nivel superior" pėrpara se bota
tė shkatėrrohej. Njė bindje qė thellohet sė
tepėrmi mund tė ketė rrėnjė politike dhe
sociale, mbi tė gjitha nėse pėrcillet nga
persona qė kanė pozicione tė fuqishme.
Tė influencohesh nga mendimi i njė
apokalipsi do tė thotė ta lėshosh veten nė
njė rrjedhė mendimesh duke mos bėrė
asgjė pėr tė parandaluar. Ose mund tė
klasifikohet edhe si njė sjellje qė bėn reale
njė profeci.

18 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Sun Apr 06, 2008 1:13 pm

Network


Web Master
Web Master
Njė filxhan kafe nė ditė e mbron trurin
Aparat i ri pėr trajtimin e kancerit nė tru
Ushqimet e bukurisė
Automjeti i ri sjell sėmundje?
Globalizimi dhe Teknologjia Informative
Kompania Samsung gjeniale nė marketingun e celularėve!
Milner Motors befason me “airmakinėn”
Kina ia kalon SHBA-sė me numrin e pėrdoruesve tė internetit
YouTube mė i popullarizuari
Arra pėr eshtra tė shėndoshė
Robotė japonezė me shumė veti njerėzore
Viti 2008, vit i patates
Rreziqet qė na kanosen nga teprimi me sheqerin
Pijet energjike nuk mbajnė zgjuar
Ndikimi i kafeinės tek gratė shtazane
Aromat shėruese nuk kanė efekt mjekėsor
Zbulohet lidhja nė mes tė testosteronit dhe depresionit
Shkėmbimet shkencore SHBA - Iran
Gėrhitja e zėshme rrit rrezikun nga sulmi nė tru
Macet mbrojnė shėndetin e pronarėve
Trashėsia nxit psoriazėn
Barnat kundėr depresionit kanė pak efekt
Ushqimi jokancerogjen
Shprehitė e kėqija kanė efekt kancerogjen te pasardhėsit
Trashja sikur ngrohja globale
Ajri i ndotur mbyt inteligjencėn
Marihuana armiku mė i madh i dhėmbėve
Aspirina ruan zorrėt
Sulmi nė zemėr dhe ushqimi
Disa kėshilla tė shkurtra mbi shėndetin

19 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Sun Apr 06, 2008 1:20 pm

Network


Web Master
Web Master
Foto galeri

20 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Sun Apr 06, 2008 1:34 pm

Network


Web Master
Web Master

21 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Tue Apr 08, 2008 2:03 pm

Network


Web Master
Web Master
Aparat i ri pėr trajtimin e kancerit nė tru
Pėrdorimi pėr 10 vjet i telefonit cellular shton mė shumė se 200 pėrqind rrezikun e prekjes nga kanceri nė tru.


22 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Tue Apr 08, 2008 2:03 pm

Network


Web Master
Web Master
Automjeti i ri sjell sėmundje?
Nėse nuk bėhet fjalė pėr modelin kabriolet, atėherė, nga aspekti shėndetėsor, vozitja e automjetit tė ri ėshtė e palejueshme. Madje edhe pas njė viti, koncentrimi i substancave kimike nė automjet mbetet mbi nivelin e lejuar.


23 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Tue Apr 08, 2008 2:04 pm

Network


Web Master
Web Master
Milner Motors befason me “airmakinėn”
Nė Nju Jork, nė shfaqjen ndėrkombėtare tė makinave janė prezantuar dy prototipe tė veēanta.

24 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Tue Apr 08, 2008 2:06 pm

Network


Web Master
Web Master

Albanian

25 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Tue Apr 08, 2008 2:27 pm

Network


Web Master
Web Master
Zbulon Zotin nė Kodin Gjenetik
Dr. Francis Collins deklaroi se ka vėrtetuar ekzistencėn e Zotit nė analizat gjenetike dhe ka braktisur ateizmin tė cilės i besoi 30 vjet radhazi.

26 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Tue Apr 08, 2008 2:28 pm

Network


Web Master
Web Master
Sė shpejti na vjen SMS 2.0
Kufizimi i porosive SMS nė 150 shenja, ekskluzivisht nė pėrmbajtje tekstuale dhe karakteristika tė ngjashme ekzistuese brenda kėtij protokolli komunikues, sė shpejti do tė mund tė bėhej pjesė e sė kaluarės.


27 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Tue Apr 08, 2008 2:28 pm

Network


Web Master
Web Master
Njė filxhan kafe nė ditė e mbron trurin
Kafja e mbron trurin nga dėmet e kolesterolit qė posedon trupi.

28 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Tue Apr 08, 2008 2:29 pm

Network


Web Master
Web Master
Ushqimet e bukurisė
Qė tė dukeni e bukur duhet patjetėr tė ushqeheni mirė. Tė hash mirė ju mban ju dhe lėkurėn e freskėt. Mė poshtė janė njė numėr ushqimesh qė ju mbajnė nė formė dhe qė quhen ushqimet e bukurisė.

29 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Tue Apr 08, 2008 2:29 pm

Network


Web Master
Web Master
Globalizimi dhe Teknologjia Informative
Njė pėrkufizim ndihmues pėr konceptin e globalizimit e dha profesori amerikan Ēarls Doran i cili spjegoi fenomenin e globalizmit si "Ndėrveprim i teknologjisė informative dhe ekonomisė globale".

30 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Tue Apr 08, 2008 4:13 pm

Network


Web Master
Web Master

Viti 2010 mund tė jetė fundi i internetit
Sipas analizave shkencore, internet pas vitit 2010 do tė punoj shumė mė ngadalė dhe do tė jetė jo funksional.
E martė, 08 Prill 2008 12:13

Sipas analizave tė bėrė nė Universitetin e Harvard-it, kėrkesa e tepėrt nė qasje si dhe nė shkarkimin e videove do tė rezultojė me mbingarkimin e serverėve. Pėr kėtė arsye shėrbimet e internetit do jenė gati jo funksional pas vitit 2010.

Analiza pasqyron se ueb sajtet siē You Tube dhe Scott Bradner, pėr funksionim normal dhe stabil kėrkojnė njė infrastrukturė shumė mė tė zhvillua. Qė tani janė evidente disa vėshtirėsi tė cilėt nė vitet e ardhshme qo tė zgjerohen.

Sipas ekspertėve shėrbimi www ēdo vjet ėshtė duke dyfishuar rrjetin, ndėrsa vetėm hapėsira e faqja Yuotube qė e mbulon nė vitin 2007, ėshtė sa hapėsira e pėrgjithshme qė ka shfrytėzuar gjithė bota nė vitin2000.

Nė anėn tjetėr vėrehen edhe zhvillime tė cilėt mund tė ndihmojnė nė kapėrcimin e vėshtirėsive. Qendra Evropiane pėr analiza Nukleare ka zhvilluar kabllot fiberoptike tė cilėt ofrojnė njė qasje prej 10 mijė herėve mė shpejt, por pėrdorimi i tyre do tė filloj pas 20 viteve.var tmp;
tmp = document.getElementById("news_content").getElementsByTagName("a");
for(i=0; i

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 2 e 3]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi